Python nedir ve nerelerde kullanılır ?

Chern0bly

 
Üye
Katılım
24 Eki 2019
Mesajlar
98
Tepkime puanı
48
Konum
6.Gezegen
Python nedir ? Ilk olarak bu isim duyulduğunda piton vs akla getirenler oluyor : ) gulmuyorum çünkü yalnız değiller. Python Hollandalı program yazılımcısı Guido Van Persie tarafından değil ama Guido Van Rossum tarafından geliştirilmiş yazılım dilidir. Bu gün bu yazılım dili tam olarak 30 yaşlarına merdiven dayamış durumda.

Python ne ise yarar?

Peki bu yazılım dilini diğerlerinden ayıran nedir ?

Python’u diğerlerinden ayıran ve öne çıkan özelliklerinden bir tanesi kolay öğrenilmesi. Ve diğerlerine göre daha seri yazıldığı söylenir ( bu arada seri yazılıyor, ben yazılımcı birisi değilim olan arkadaşların anlatımları üzerine söylüyorum) Bir derleyiceye gerek duymaz. Son olarak hem daha okunaklı, hem daha temiz kodsal söz dizimine sahip olduğu da artı yönlerinden birisi.

Derleyici (Compiler)Nedir? , geliştiricilerin herhangi bir programlama dilini kullanarak yazdığı kaynak kodu bilgisayarın anlayabileceği makine diline yani 0 ve 1’lere çeviren aracı yazılımdır. Derleyici sayesinde geliştiriciler farklı programlama dillerini kullanarak aynı işlevi yerine getiren yazılımlar üretebilirler.

Bu gün dünya devlerinin de tercihleri arasında olan Python bir çok yazilimciya iş olanaklarını da beraberinde getiriyor. Örneklerinden bir tanesi Google, bu gün bünyesinde Python yazilimcilarina da büyük ölçüde yer veriyor.

Python isminin ortaya çıkması, Guido Van Rossum’un Monty Python adlı komedi grubundan dolayı olduğu da söylenenler arasında.

Python Nedir ?
Python Dilinin Kullanım Alanları

Python dili sigara içilen alanlarda kullanılmıyor ! Diye bir başlıkla girmeden önce nesne yönelimi,yorumlamalı,bilimsel ve etkileşimi yüksek olan programlama dili olduğunu söylemek isterim.

Askeri savunma,hacking network gibi yönlerde tercih edilmesi ne kadar önemli ve tehlikeli olduğunu da gösteriyor.

Özetlemek gerekirse ;

• Yüksek seviyeli bir programlama dili.

• Bilim ve teknoloji bilgi sanayesinde önemli rolü var.

• Uluslar arası alanda etkili.

• Askeri savunma alanda etkili.

• Hacking network sistemleri üzerinde etkili.

Bir dilden beklenenden daha fazlasını karşıladığını sizde görüyorsunuz. Yukarıda da söylediğim gibi bu gün bu dil 30 yaşında, bu güveni vermesini bunca yıl kendisini geliştirmesine verelim. Ayrıca sadece askeri ya da saldırı kollarında değil, bu gün sağlıkla alakalı bir çok alanda da parmağı olan bir programlama dilidir.

Neden Python ?
Neden Python ? ( Bu soruya cevabi makale alintisi yaparak ekliyorum )

İTÜ fizik bölümünden Berkin Malkoç, “Temel Bilimler ve Mühendislik Eğitiminde Programlama Dili Olarak Python” başlıklı makalesinde etraflı bir inceleme sunuyor. Kısa başlıklarla özetlersek:

 1. Açık kaynaklı. Kullanmakta özgürsünüz, bir şirkete bağlı olmak zorunda değilsiniz. Üstelik ücretsiz.
 2. Yapısı sade. Okuması ve yazması çok kolay. Çok hızlı öğrenilebiliyor.
 3. Dinamik” dil. Yorumlayıcıyla çalışıyor. Çok karmaşık işlemleri basit komutlarla yaptırabilirsiniz.
 4. Etkileşimli. Yorumlayıcı penceresinde ardarda komutlar verip işlemler yapabilirsiniz.
 5. Aklınıza gelen bir fikri çabucak bir program oluşturarak deneyebilirsiniz.
 6. OOP’yi destekler ama mecbur tutmaz. Basit işler için class tanımlamak zorunda değilsiniz.
 7. Genel kullanım alanı geniş ve yazılım sanayiinde çok seviliyor. Bu sayede sürekli geliştiriliyor. Öğretici kaynak bulmak kolay.
 8. Bilimsel araştırmalarda çok yaygın olarak kullanılıyor. Çeşitli bilim dallarında kullanılmak üzere özel hazırlanmış kütüphaneleri var. Bu kütüphaneler kendini bu işe adamış profesyonel yazılım ekipleri tarafından hazırlanıyor, yoğun şekilde test ediliyor, ve yine açık kaynaklı.

Screenshot_2019-11-15 Python Nedir (1).png

Python İle Yazılmış Uygulamalar ( bu kisim alintidir, Python Tc’ye bilgilerden dolayi tesekkurler )

 • Emesene
 • Ubuntu Yazılım Merkezi
 • Gwibber
 • Civilization IV ( Oyuın)
 • Battlefield 2 (Oyun)
 • Reddit başlangıçta lisp ile, daha sonra baştan Python ile yazılmış. Python ile yazılım geliştirme süreci çok hızlı ve web uygulaması geliştirme çok yaygın olduğu için tercih etmişler. İsteyenler reddit kaynak kodlarını okuyabilir.
 • Django Siteleri sayı bakımından oldukça fazla. djangosites adresinde kayıtlı 4500 adet websitesi var.
 • Portage Gentoo Linux’un kullandığı paket yönetim sistemi. Python ve kabuk programlarıyla yazılmış.
 • Sage açık kaynaklı ve Python tabanlı bir matematik seti. Sage, 100’den fazla açık kaynak program ve kütüphaneyi bir araya getirmiş. Matlab, Stata, Mathematica gibi programlara alternatif sunuyor.
 • GNU Mailman e-posta listesi yönetim aracı. Bildiğim kadarıyla birçok açık kaynak yazılımın mail grupları gnu mailman ile yönetiliyor.
 • Planet çok sayıda rdf, rss ve atom beslemesini toplayıp, tek bir belge içinde birleştiren ve çeşitli formatlarda çıktı verebilen yazılım. Dive into python kitabından tanıdığımız Mark Pilgrim’in yazdığı feed parser kütüphanesini kullanıyor.
 • Trac bir yazılım geliştirme yönetim sistemi. Subversion ve git ile entegre, wiki ve sorun bildirme özellikleri bulunuyor.
 • GNU Bazaar ve Mercurial kısmen Python ve kısmen C ile geliştirilmiş iki versiyon kontrol sistemi.
 • Calibre açık kaynak e-book yönetimi aracı. E-book’larını bir server oluşturarak paylaşma imkanı da sağlıyor.
 • Yum RPM sistemleri için otomatik paket yükleyici ve kaldırıcısı. Bağımlılıkları denetler ve bir paketin yüklenmesi için neler olması gerektiğini anlar.

Bunlar Python kullanan uygulamalardan bazılarıydı. Bunların dışında, Python’u başka programların içine gömerek, o programın Python kodlarını kullanmasını sağlamak mümkün. Python’u bu şekilde kullanan uygulamalardan örnek vermek gerekirse:

Maya 3 boyutlu animasyon, modelleme ve simülasyon yazılımı. Birçok oyun ve animasyon film tarafından kullanılıyor. Maya ile Python kodları kullanmanın temelleri videosunu izleyebilirsiniz.

Blender Maya’nın açık kaynak alternatifi. Aynı şekilde, Blender içinde de Python kodları kullanmak mümkün.

Inkscape vektörel grafik tasarım programı. İnkscape’in python kütüphanelerini import edip Python ile svg oluşturabiliyorsunuz. Python scripti ile oluşturulmuş bir svg animasyonu buldum Youtube’da.

Python ile yapılabilecekler bunlarla sınırlı değil; Python ile yapılan oyunlar, yapay zeka kütüphaneleri, çeşitli web, grafik, gui framework’leri, bilimsel uygulamalar da var. Google, Youtube ve NASA’nın da çeşitli işleri için Python kullandığı yaygın olarak söyleniyor, ancak bunu teyit edemedim.

Python Toplulukları

Python öğrenmeye karar verdiniz, ama toplulukları bilmiyorsunuz. Mevcut olan toplulukları sizler için sıralayacağım.

 • Python.TC : Python dili için blog yazıları yayınlayan bir yapıdır.
 • Pyistanbul.org : İstanbul’daki Python programcıları topluluğudur. Eğer Python ilginizi çekiyorsa siz de bu topluluğa katılabilirsiniz.
 • Facebook Python Türkiye Grubu : Pyistanbul tarafından kurulan, facebook grubudur.
 • İstihza : Python dili için pdf kitapları bulunan aynı zamanda python forumu bulunan bir sistemdir.
 

Kurikiki

 
Üye
Katılım
13 Kas 2019
Mesajlar
8
Tepkime puanı
8
Bende python öğrenmeliyim:) Bu arada makale 10 numara olmuş. +10