Kadına şiddete karşı 'Karanlığı Aydınlat' çağrısı

Chern0bly

Üye
Screenshot_2019-11-28 UN Women Ateş Böcekleri.png

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan kadına şiddetin önüne geçmek adına BM Kadın Birimi, güvende hissedilmeyen alanları ateşböcekleri.info adresindeki Türkiye haritası üzerinden isaretlemesi çağrısında bulundu.

UN Women
tarafından yapılan açıklamada, dünyada kadınlar ve kız çocukları kamusal alanda,sokakta,iş ve eğlence merkezlerinde kısacası her alanda sözlü,fiziksel,ekonomik,psikolojik taciz ve diğer şiddet türlerine maruz bırakıldığını işaret etti.

Bu kapsamda başlatılan 16 Günlük Aktivizm etkinliği sayesinde sizde kamusal alanda kadınlara ve kız çocuklarına uygulanan siddetlere karşı 'Karanlığı Aydınlat' çağrısına dikkatinizi verin.

"Karanlığı Aydınlat" kampanyası, kamusal alanda kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddete son verme, güvenli şehirler oluşturulmasına katkı sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca bu aktivizm sayesinde güvenli bölge oluşturulmak amaçlanıyor.

Kampanyanın ana ilham kaynağı ise, ateş böcekleri. Yanıp sönen ışıkları sayesinde birbirleri ile bağlantı ve dayanışma içerisinde kalıyorlar, dışarıdan gelecek her türlü tehlikeye karşı tek vücut halindeler.

Herkesi ateş böcekleriyle karanlığı aydınlatmaya çağıran ateşböcekleri.info sitesindeki interaktif Türkiye haritasına birer ateş böceği bırakarak, bulundukları kentlerde güvende hissetmedikleri yerleri belirlemeye davet ediyor. Eğer sizinde çevrenizde varsa mutlaka ama mutlaka kulak verin lütfen !

16 Günlük Aktivizm kampanyası, 10 Aralık İnsan Hakları Gününe kadar sürecek. Kampanyaya sosyal medya üzerinden destek verecek iseniz #ateşböcekleri ve #karanlığıaydınlat etiketleriyle kampanyaya destek olabilirsiniz.

BİLGETÜRK

Ziyeretçi
Kadına şiddet konusunda batılıların sicili epey kabarık ülkemizde istenmeyen münferit olayları adeta genele yaymak gibi bir girişimin şürekli yapıldığını biliyoruz
dışarıdan batılılar içerden batı hayranları sürekli münferit olayları ballandıra ballandıra anlatıp gündeme getiriyorlar ortalıkta sazan çok malesev
bu konu aile yapısının ne denli hasar gördüğünün neticesidir herşeyi tek taraflı düşünmek zulüm olur Batının kültür emperyalizmi bizim aile yapısını çok etkiledi "Azgın Kadın" Azgın Erkek" bu münferit olayların tek sorumlusudur kim ne derse desin suç tek taraflı değildir Sebep Sonuç ilişkisi vardır."Cennet Annelerin Ayağı Altındadır"Diyen Bir medeniyetin temsilcilerinin düştüğü durumak bak...

Chern0bly

Üye
Bati ile tum oranlarda zittiz biz agabey ama bu konu aslinda sadece Turkiye icin ele alinmamis ben haberi kestim, Dunya geneli kadina uygulanan siddeti bulunduklari ulkelerde minimuma indirmek adina duzenlenmis bir calisma. Keske siddet hic olmasa da, hic bir sekilde duymasak ama ben siddete karsi atilmis bir adim varsa su tasirim aksi bir sey varsa da altinda Allah c.c niyetimizi biliyor der gecerim. Az once de dedigim gibi umarim bir daha duymayiz kadina ve kiz cocuklarina uygulanan siddeti.